Jak rozpoznać różnice między brylantem a diamentem w pierścionku?

Jednym z wyznaczników wartości pierścionka jest użyty do jego ozdoby wybrany kamień szlachetny. W przeciwieństwie do dosyć taniej biżuterii ozdobionej cyrkoniami czy kryształami, do wykonania wysokiej klasy pierścionków, czołowe firmy jubilerskie wykorzystują kosztowne kamienie, jak brylanty czy diamenty. Dzięki temu obok niewątpliwych walorów estetycznych i artystycznych, pierścionki z brylantami czy diamentami posiadają znacznie większą wartość rynkową.

Posiadaczki kosztownych pierścionków, zwłaszcza odziedziczonych lub otrzymanych, niejednokrotnie mogą zadawać sobie pytanie o autentyczność kamienia w pierścionku oraz jak rozpoznać diament w pierścionku względnie jak rozpoznać brylant w pierścionku? Wychodząc naprzeciw oczekiwań klientów, salony jubilerskie dają możliwość oszacowania i wyceny domniemanego diamentu czy brylantu, niemniej jednak warto poznać różnice między brylantem a diamentem.

Jak rozpoznać diament w pierścionku?

Pierwszą czynnością w związku z kwestią, jak rozpoznać diament w pierścionku jest uważne przyjrzenie się mu. Prawdziwy diament powinien załamywać przechodzące przez niego światło, a refleksy świetlne powinny być szare, a nie kolorowe. Diamenty ponadto nie nagrzewają się, a ponadto ważą mniej niż cyrkonie w tym samym kształcie i wielkości. Oszlifowany diament nazywany jest brylantem, najcenniejszy kamień szlachetny jakim dysponuje branża jubilerska.

Oszlifowany diament

Brylanty są podobne do tanich, syntetycznie wykonanych cyrkonii, dlatego ważne jest umiejętne określenie, jak rozpoznać brylant w pierścionku? Brylanty są twardsze i zdolne zarysować rozmaite twarde powierzchnie, natomiast one same mogą zostać zarysowane tylko innym kamieniem. Położony na zapisanym papierze prawdziwy brylant uniemożliwia zobaczenie liter. Brylanty, podobnie jak diamenty nie przenoszą ciepła, a wystawione na światło emitują szare refleksy. Zatem – jak jak rozpoznać różnice między brylantem a diamentem?

Jak rozpoznać różnice między brylantem a diamentem?

Różnice między brylantem a diamentem to przede wszystkim odmienna forma. Brylant to stożek o płaskiej powierzchni górnej i równych ścianach, diament natomiast – sześcian i ośmiościan. Wyższa wartość brylantu wynika z tego iż jest oszlifowanym diamentem o doskonale wypracowanej formie.