Jak dobrać rozmiar pierścionka?

Pierścionki stanowią klasykę biżuterii. Nawet kobiety noszące na co dzień niewielką ilość biżuterii, dosyć często decydują się na taki rodzaj ozdoby. Skromny czy bogato zdobiony, w klasycznym lub awangardowym kształcie, z kamieniami lub bez – kwestia, jaki pierścionek będzie najodpowiedniejszy zależy od indywidualnych preferencji. Dokonując wyboru warto wziąć pod uwagę ogólne zasady pozwalające określić, jak dobrać pierścionek do sylwetki, kształtu dłoni o preferowanego stylu, nie licząc oczywiście biżuterii użytej na specjalne okazje.

Jak dobrać pierścionek zależnie od kształtu i wielkości dłoni?

Kwestia, jaki pierścionek pasuje do kształtu dłoni jest jedną z podstawowych. Kobiety o szczupłych, wysmukłych dłoniach mają zazwyczaj nieograniczone wprost możliwości wyboru pierścionka. Na tego typu dłoniach dobrze prezentują się zarówno skromne pierścionki z małymi kamieniami, jak również ciężkie, „barokowe”, bogato zdobione formy pierścionków.

Kobiety o małych, drobnych dłoniach powinny nosić niewielkie, pozbawione przytłaczających ozdób pierścionki o drobnych elementach dekoracyjnych. Natomiast panie obdarzone przez naturę dużymi, kwadratowymi dłoniami mogą nosić nieco większe modele pierścionków, przy czym kwestia, jak dobrać rozmiar pierścionka do tego typu dłoni wymaga zastanowienia i odpowiedniego wyważenia proporcji, aby pierścionek zbyt drobny nie „ginął” na dłoni, a za duży nie dawał efektu przesady i przytłoczenia.

Kolejną kwestią jest kształt dłoni i palców i trudne pytanie, jak dobrać pierścionek do małej, pulchnej dłoni oraz dłoni i palców o nieco męskich, kwadratowych kształtach. W obu tych przypadkach lepiej postawić na skromną klasykę.

Jak dobrać rozmiar pierścionka?

Jedną z ważniejszych czynności przy wyborze tego typu biżuterii, jest dobór odpowiedniego rozmiaru pierścionka. Zatem, jak dobrać rozmiar pierścionka? Pomocne mogą okazać się specjalne tabele i miarki dostępne w sklepach jubilerskich. Są dwie możliwości dokonania pomiaru, aby określić, jaki pierścionek będzie odpowiedni do danej dłoni. Pierwsza to zmierzenie noszonego aktualnie pierścionka przy pomocy suwmiarki i odnalezienie odpowiedniej wartości na tabeli. Druga metoda polega na zmierzeniu obwodu palca miarką krawiecką. Warto przy tym pamiętać, że rozmiary palców u jednej i drugiej dłoni zazwyczaj różnią się o jeden rozmiar, a warunki pogodowe – silny mróz czy upał – również mają wpływ na objętość palców. Dlatego też warto dokonywać pomiarów we względnie stałej temperaturze pokojowej.