Jak dobrać kolor sukienki?

Sukienka to jeden z najbardziej uniwersalnych elementów kobiecej garderoby. Zależnie od fasonu i koloru – od klasycznej małej czarnej, poprzez powłóczystą sukienkę letnią aż po doskonale skrojoną, wykonaną z dobrego materiału sukienkę na wiosnę czy jesień – sprawdza się w niemal każdej okazji, mniej i bardziej oficjalnej.

Jak dobrać kolor sukienki zależnie od okazji?

Jedną z podstawowych kwestii w przypadku tego elementu mody damskiej, jest pytanie – jak dobrać kolor sukienki? Obok kroju odpowiedniego dla danej sylwetki, kolor i wzornictwo materiału, z którego wykonana jest sukienka ma zasadnicze znaczenie. Od tego, jaki kolor sukienki będzie najodpowiedniejszy, zależy na jaką okazję jest przeznaczona – ciemne, prosto skrojone sukienki nadają się na bardziej oficjalne okazje, natomiast kolorowe, ozdobione motywami kwiatów czy też rozmaitymi wzorami, przeznaczone są na co dzień.

Kolor sukienki dobieramy również zależnie od pory roku. Na późną wiosnę i wczesną jesień najlepiej nadają się sukienki w mocniejszych barwach, przy czym warto pamiętać o dopasowanie deseniu czy koloru do faktury i grubości materiału. Lato to najwdzięczniejsza pora roku, jeżeli chodzi o kwestię, jak dobrać kolor sukienki. Cienkie materiały pozwalają wyeksponować wszelkie pastelowe, a nawet neonowe barwy nadające indywidualnego charakteru każdej kreacji.

Jaki kolor sukienki najlepiej pasuje do danego typu figury?

Szczególnie ważną kwestią, która ma niebagatelne znaczenie, kiedy dobieramy kolor sukienki jest typ figury. Dla sylwetki w typie jabłka najlepsze będą ciemniejsze górą i jaśniejsze dołem sukienki, przy czym można w tym wypadku zastosować dwa kontrastowe kolory, jak czarny i szary lub dwa, a nawet trzy odcienie tego samego koloru nachodzące na siebie pod postacią fali.

Kwestia, jaki kolor sukienki przy figurze typ gruszka zależy od indywidualnych dysproporcji między szczupłą górą a obfitością bioder. W tym wypadku dążenie do optycznego zrównoważenia proporcji polega na eksponowaniu górnych partii ciała przy pomocy jasnych – pastelowych lub nawet neonowych barw a ciemniejszym dołem. Podobny efekt można osiągnąć stosując na górze duże motywy ozdobne, które w połączeniu z jednobarwnym dołem eksponują górną część sukienki.

Jeżeli dobieramy kolor sukienki do figury typu klepsydra należy pamiętać o wyeksponowaniu biustu za pomocą mocnego koloru i optycznym zmniejszeniu bioder. Ciekawym elementem dekoracyjnym w tym wypadku będzie cienki pasek materiału w kontrastowym kolorze dopasowanym do kolorystyki sukienki podkreślający szczupłą talię.